Hoppa till sidans innehåll

Serieindelning


Korpen Stockholm Fotboll Seriespel

Seriesindelning 2020

Observera att förändringar i serieindelningen kan ske fram tills att spelschemat är satt. Scrolla ner för att hitta er serietillhörighet samt vilken plan, dag och tid ni spelar. Tips: För att enkelt hitta ert lag använda browserns sökfunktion genom att använda kortkommandot Ctrl+F.


11-fotboll Herr Division 1
Söndagar 16.00-22.00, Lisebergs BP

FC SWETA
Långholmen FC A
FC RIBBA
Tudor Arms FC
Greenline Patriots
Polish Eagles
FK Ulven

11-fotboll Herr Division 2
Söndagar 15.30-21.45, Gubbängens BP

Årsta AIK
The Bullards
Agentinska IF
Stockholm Snipers
Kroatien team
Nätdoktorerna
Grabbarna Gräs

11-fotboll Herr Division 3
Söndagar 09.00-15.15, Gubbängens BP (trippelmöte)

FC Fryshuset
Autobahn FC
AC Cerci
Kungsholmens Folkfotboll
Ecuador FF
Skogås United
LEDIG PLATS

9-fotboll Herr Division 1
Söndagar 19.00-22.00, Gröndal+Långholmen

Tungur Knivur FC
CGI United
Lokomotivet
Certo Cito
Brojaeveln Bollklubb
Srbija FF
FC TOLKARNA 9manna
MTR A-Lag

9-fotboll Herr Division 2
Söndagar 16-20, Sandåkra BP

Järngänget FC
Kalaslirarna
Eken United
AC ARGONE
BkB Korpen
FC Pumas
Trinacria FF
Kråkorna

7-fotboll 

Dam Vardag Söder Division 1
Måndagar 18.30-22.00, Västboda BP

BK Benbrott
Alla Goa
Stockholm Snipers IF
Sega Råttorna
The Red Balls
Heineken United
Stockholm Tigers

Dam Vardag Söder Division 2
Onsdagar 18.30-22.00, Västboda BP

Sju Sorters Kakor
LesBeSocial
The Thunderballs
Runa BK
Bollklubben
Vega FC
Guzzilagos

Dam Vardag Söder Division 3
Tisdagar 18.30-22.00, Västboda BP

Bondegatans Bajare FF
TT United
PIA
Sörskogen Finest
Hoyzer Girlz
Vråkboll
Breast Friends BF

Dam Vardag Söder Division 4
Torsdagar 18.30-22.00, Västboda BP

Bellatrix Horribilis
BKVV
Blazing Locas
Islanders
Sorundatjejerna
Åsens tjejer
BK Benknäck
BBK

Dam Söndag Central
Söndagar 15.30-18.30, Östermalms IP V

Gäddhänget FC
FC Sam
Vasa FC
Fc PwC
Stockholms Universitets FF
Korpe Diem
Benchwarmers
Blåbärsnyp

Dam Vardag Väster
Måndagar 20.30-22.00, Stora Mossens IP

DreamTeam
Pumorna
Munsöpumorna
TVFK
Bigster Fighters
BK Ekens
Nya Landslaget
BP Ladies

Dam Söndag Norr
Söndagar 19.00-22.00, Helenelunds IP

BK Whales
Järngänget
Team Runby
Viby City
Sollentuna fotbollsdamer
Vallentuna BK DF
No Limits
LEDIG PLATS

Mix Vardag Väster Division 1
Tisdagar 20.30-22.00, Stora Mossens IP 

Jetskii FC
Stugan
Funktion Akut
Kryventus
BellaRolf
Team Brickyard
Röde Orm FC
Black Mountain

Mix Vardag Söder Division 1
Onsdagar 19.00-22.00, Bäckahagens BP 

Majkens
Skicka BK
Kulturelitens FF
Ulven United
Bollmora Inter
Vendelas B-lag
Fotboll 3000

Mix Vardag Söder Division 2
Torsdagar 20.30-22.00, Sandåkra BP (trippelmöte)

Söders bästa häng
Nacho Libres
BK Björken
Bodega Fc
FC Sideliners
Södra United
LEDIG PLATS

Mix Vardag Söder Division 3
Måndagar 20.30-22.00, Solberga BP

Love and Peace United
Käftis United
Römossen KK
Korpen Flyger
Hodor United
Ganadoras
Noll bollkontroll Farsta

Mix Söndag Central Division 1
Söndagar 18.45-21.45, Östermalms IP V

Korsnäs Sthlm
Rätt Så Överskattade
Ki Cykelsparksklubb
KPMG
Newtons Andralag
Hälta hälta
Sandvik

Mix Söndag Central Division 2
Söndagar 16.00-19.00, Östra Real

Norrlands Guld
KBK BK
EY FC 2020
SÖFREs zebror
Nonamesolong
Chris O'Neill
Real Tåpaj

Mix Söndag Central Division 3
Söndagar 16.00-19.00, Gärdesskolan (trippelmöte)

Deadly Waffles
Bollklubben BK
Bin & Tonic United
Backdoor Atleti
MBK
Marias Maskiner
LEDIG PLATS

Herr Morgon Östermalm Division 1
Torsdagar 06.30-08.00, Östermalms IP

Finansinspektionen
BK Mataz
Danske BK
Radon Athletics
FC Kronkalle
RB Aqua´dor
STIV
Lokomotiv Favela

Herr Morgon Östermalm Division 2
Fredagar 06.30-08.00, Östermalms IP (trippelmöte)

Gazella IF
Öhman
Sambla de Janeiro
Sparta Hornstull
OBK José
ungdomskraft

Herr Morgon Östermalm Division 3
Tisdagar 06.30-08.00, Östermalms IP (trippelmöte)

Sellpy
Vinge
Bricco
Think Blugiallo
Kookaburra IK
Trustly FC


Herr Morgon Östermalm Division 4
Onsdagar 06.30-08.00, Östermalms IP (trippelmöte)

HiQ
XylemMaskinen
PeakPerformance
BS IF
URBAN by ESNY
M20 Sports Academy

Herr Morgon Kungsholmen Division 1
Onsdagar 06.30-08.00, Stadshagens IP

Skatteverket
PwC Utd
EY
Catenaccio Dragons
Electrolux IF
Swedbank
Örf, Wind & Fire
Handelsbanken

Herr Morgon Kungsholmen Division 2
Tisdagar 06.30-08.00, Stadshagens IP

Happy Boss
Klarna
Widens Förvaltning powered by Alpingaraget
Svoa IF
FC Skandia
Teracom
Peab Drifters
Precis Football Club

Herr Morgon Kungsholmen Division 3
Fredagar 06.30-08.00, Stadshagens IP (trippelmöte)

Nordea
SEB Herr Grön
Elgiganten Korplag fotboll
AC Furbo
Fjärrvärmeprojekt
TriOptima
LEDIG PLATS

Herr Morgon Södermalm Division 1
Fredagar 06.30-08.00, Tantolundens BP

Insplanet
Åkerlunds Akademi
Idrottens IF
Business Wellness United
Netlight
Tyréns
Boston Consulting Group
River

Herr Morgon Södermalm Division 2
Torsdagar 06.30-08.00, Tantolundens BP

Ångande faran
Thunderbolt & Lightning
Grant Thornton
Ramboll
Forefront Consulting
Softronic
CAKE
Krakel Spektakel

Herr Morgon Södermalm Division 3
Onsdagar 06.30-08.00, Tantolundens BP

Bonnier News Tech
H&M Group FC
Swegon
Nordic Finance
Bravida FC
Avalanche FC
TAC UTD
SU FF Old Boys
Akelius

Mix Morgon
Torsdagar 06.30-08.00, Stadshagens IP (trippelmöte)

Bravura Sports Club
Accenture IF
BP
SEB Mixed
Trafikförvaltningen
Arvid Nordquist 1884
LEDIG PLATS

Oldboys Väster
Torsdagar 20.30-22.00, Stora Mossens IP

Apan FC
Brandkårens IK Stockholm
Buster FC
Spartak Spånga
Oxen
SKÅ IK
Sju Bulgarer
LEDIG PLATS

Oldboys Söder Division 1
Onsdagar 20.30-22.00, Kämpetorps BP

Son durisimos
Ulven Gentlemen
Östgöta Nations IF
FC Phoenix
Klasses BK Sport 1969
FC Fuzz
GRC
FC PIXI

Oldboys Söder Division 2
Tis+Tors 20.30-22.00, Hägerstensåsens BP

RIBBA OLD-Stars
Santa Rosa de America
Kungarna
TAWA IF
En Asgrön Häger BK
Arena
BK Bulan
Söderhallens Oldboys


Oldboys Söder Division 3
Torsdagar 19.00-22.00, Bäckahagens BP

Aspudden Oldboys
Copsperr
Bolltrollarna
Atletico Tores
Team Fabulator
Rymdens Riddare
IFK Lasse Kinch
Drakarna

Herr Vardag Norr (Danderyd)
Tisdag och Torsdag 20.30-22.00, Danderydsvallen (trippelmöte)

HLD Boys
ChriztopherRobertz FC
Sjökrickan
Arbeitsverein
FC Stolpskott
OLD CANNON

Herr Vardag Väster Division 1
Onsdagar 20.30-22.00, Stora Mossens IP

BK DSL
Kollek FC
Norrorts GG
Alegria FC
Myggöö GMK
Uptown Exiled
La Luna Kazzi
Västra Sidan


Herr Vardag Väster Division 2
Måndagar 20.30-22.00, Olovslunds BP

Arcus/Skottarna
Young Gunners
AxReal Estate
IDKFA
Moo
Catan
Fc Orutinerade
Lasket FC

Herr Vardag Väster Division 3
Onsdagar 20.30-22.00, Olovslunds BP

Ericsson IK
AC Stoccolma
Terrakottakrigarna
Korpenspondenterna
FC Dies Irae
Pasta Testo
2020 ANTICORONA
968BH

Herr Vardag Väster Division 4
Torsdagar 20.30-22.00, Blackebergs BP

AthleticClubAbrahamsbergBromma
Trötta Legender
SP Gamla stan
BK Bollkalle
Balotellitubbies
Nederlaget
DolceBananas
Ängby IF

Herr Vardag Väster Division 5
Måndagar 20.30-22.00, Blackebergs BP

FC K-town
Dynamo STHLM
Arla FC
J&D FC
Stockholm City BK
SkrumpLeverkusen
COWI United
HGF FC

Herr Vardag Söder Division 1
Tisdagar 20.30-22.00, Västberga IP

Übermensch FS
Modern Assistans
Buddha BK
Utseendet
Lokomotiv Bawa Mama
Claymoore United
FC Ribba
BK Snubbe

Herr Vardag Söder Division 2
Torsdagar 20.30-22.00, Västberga IP

Golden Studs
Mellangårda BK
AC Bianco Nero
Nick&Kick
Atletico Lappis
NCB Crew
Pierre Littbarski
Hjelmskallarna

Herr Vardag Söder Division 3
Måndagar 20.30-22.00, Gubbängens BP

International Bar
RAB
Mardrömselvan
Hjärtat
Skanstull Tigers
Locash FC
KLUNGAN
Bubbens United

Herr Vardag Söder Division 4
Torsdagar 20.30-22.00, Gubbängens IP

Bajen Fans
Fiumelago
VM94
Boolaget
EA Les Bleus
Enheten
FC Bollrullarna
ACW

Herr Vardag Söder Division 5
Tisdagar 20.30-22.00, Gubbängens IP

Kärrtorpskamraterna
EDU FC
Farsta FF
Inka Blåsut
Second Sons
ROJA DIRECTA
Gatans Lag FF
Sjöängen Orient

Herr Vardag Söder Division 6
Tisdagar 20.30-22.00, Gubbängens BP

FC Söderort
FC Nickduell
Honolulu Honey Hunters
Uppta FF
Hoyzer Boyz
BK Träben
FC BÄRSELONA
Skogens Vänner

Herr Vardag Söder Division 7
Onsdagar 20.30-22.00, Sandåkra BP

BK Gruvbacken
Linea Rossa
FC Portofino
SSC Sanguinello
Långburk United
Bollkontroll Noll
Stensö United
LV United

Herr Vardag Söder Division 8
Onsdagar 20.30-22.00, Lisebergs BP

Slaka
Långbro IF
FC Birken
Sultan XL
LPM
Gruesome FourFourTwosome
Kronan
FC Serigösa

Herr Vardag Söder Division 9
Måndagar 20.30-22.00, Farsta IP

Svineri Måndag
Dynamo Covfefe
Ivar Lo Park Rangers
Björnligan
Vänskapen Pungpinan
Diamond Dogs
Sensation
Flyttfågeln FC

Herr Vardag Söder Division 10
Tisdagar 20.30-22.00, Lisebergs BP

Eskilstuna Rovers
FC Trompe
Partizan STHLM
Sportsällskapet Stockholm Södra
BK Planekonomi
The 10 nations army
Tommy Wahlgren
Kontra STHLM

Herr Vardag Söder Division 11
Torsdagar 20.30-22.00, Lisebergs BP

Hasse Höftkulas BK
Tamro AB
Avgå Allt
FC Solgård
Öfvre nederlaget
Ribbskott United
Jonny
Bodega Fc

Herr Vardag Söder Division 12
Måndagar 20.30-22.00, Lisebergs BP

Rolf Sport
Odd Squad FC
Familia FC
Los Salados
Real Hägersten
Söderort BK
Marouns Finter FC
Lokomotiv Fruängen

Herr Vardag Söder Division 13
Onsdagar 20.30-22.00, Mälarhöjdens IP

Sneakersnstuff FC
Lokomotiv Lime BK
U.C. Krampdoria
IFK Stock
Fashion BK
Schibsted
BK Räkmacka
Guldsäckens IS

Herr Vardag Söder Division 14
Torsdagar 20.30-22.00, Bredängs BP

Nica505
Slightly Dislocated United
Los Santos inContext
Tapolii
Alfa Laval FC
Branca BoIS
Mpya FF
Real Locos

Herr Vardag Söder Division 15
Måndagar 20.30-22.00, Sandåkra BP

IF Liktå
Ta En Kaka Stefan
Färjerederiet
Processkedjan
BK Stuvsta 03
Snusbo-laget
Festina Lente
Italcementi
 

Herr Fredag Väster Division 1
Fredagar 18.15-21.15, Stora Mossens IP, Plan 1

FC Patani
Panellinios
Spruthuset FC
FCB Dacia
FC Känsla
BK Sundby
Bosphorus SK
Nockeby United FC

Herr Fredag Väster Division 2
Fredagar 18.15-21.15, Stora Mossens IP, Plan 2 

BackaDörmess
Nisses United FC
Sthlm Galaxy
Nocka Juniors
Ib5 Västerort
FC Gringos
BK Sunk
Los K

Herr Fredag Central Division 1
Fredagar 18.00-21.00, Östermalms IP Plan V

Red Devils
Rovganget
BK Långburk
Squadra
Lads BK
MODA
Olympique de Ma Cherié
FC Nuzz

Herr Fredag Central Division 2
Fredagar 18.00-21.00, Norra Reals BP

Långholmen FC
Cocktail United
Oklart
08 Ginga
Årsta Academicals
1177
Fredhäll Flamingos
LEDIG PLATS

Herr Fredag Söder Division 1
Fredagar 19.00-22.00, Älvsjö IP

Morava035
SWECO RONA
Skim United
Gullmars Town FC
Wårby Boys
IFK Kramp
Lilla IP FC
SS Avengers

 

Herr Söndag Norr Division 1
Söndagar 18.15-21.15, Spånga Fotbollshall

Siam Bangkok
Harakat FC
Personalklubben Sigtuna kommun
Camfes FC
Kärlligan
Lagbussen 517
Gott & blandat
Bärshajar FC

Herr Söndag Central Division 1
Söndagar 19.00-22.00, Långholmens BP

FC Överlaget
BC Cleta
Bumsen FC
Borussia Basra
Southside Football Club
Caballos
AS Ragazzi Contadini
FC Regius

Herr Söndag Central Division 2
Söndagar 19.00-22.00, Långholmens BP

diib
Lokomotiv Stockholm
BK Västerhavet
BK Hyle
RB Aqua d’Or
FC Kangas
Panenka FC
Zamalaj de Ghavámas

Herr Söndag Central Division 3
Söndagar 19.00-22.00, Östermalms IP H

EKKLESIA
BK Korplag
Lokomotiv Ponomarev
FC Portofino
Lokomotivet
Bk Berget
Pluto
Nils Jönsson

Herr Söndag Central Division 4
Söndagar 12.15-15.15, Östermalms IP V

McBalls
BK Bamba
Il Piatto FC
Calcio Pretenzioso
Lunden Boys
Beshkan FC
San Labradora
Manchester Kavaj

Herr Söndag Central Division 5
Söndagar 09.00-12.00, Östermalms IP V

Tessinparken
Gera FC
Inter Klarna
Contenders
Faceci Club de Futebol
RCD Independiente
Fog&Fönster
Soundsystem FC

Herr Söndag Central Division 6
Söndagar 18.00-21.00, Norra Reals BP

Nordea
Cyperns IF
U.C. Sumpdoria
FC Tjuventus
WasaAlliansen SK
Nortan veterans
Inter Västerort FC
Sunshine Boys

Herr Söndag Central Division 7
Söndagar 19.00-22.00, Hägerstensåsens BP

Santa Maradona
Egot På Hyllan BK
Party Hard FC
Rosa Pantern
Spear
Donken & Co.
Jons BK
FC Plattform

Herr Söndag Central Division 8
Söndagar 16.00-19.00, Sofiaskolans BP

Söders lejon
St.Pauli Stockholm
FC Young Gulls
Åsen FF
Wonka FC
Lag 5
Lugnet
Änglarna FCÄB

Herr Söndag Central Division 9
Söndagar 13.00-16.00, Sofiaskolans BP

Slakthus 7
K FC
Chiellinis Tortellinis
Arbi trage
FK Lund Machatjkala
Café Disco
Gli Azzurri
Änglarna

Herr Söndag Central Division 10
Söndagar 16.00-19.00, Hägerstensåsens BP

Parceros F.C.
Club Sportif
Suntrip FC
Tre Ben Senare
Azadi
Fotboll
Norrlands Guld
Dynamo Sofia
 

Herr Söndag Central Division 11
Söndagar 18.45-21.45, Gärdesskolans BP

Korplandslaget
TEAM JL
BK Badboll
La Migra
AC Frisk Fläkt
Korparna FC
Saskia Citron
Bayer Neverlosen

Herr Söndag Central Division 12
Söndagar 16.00-19.00, Östermalms IP H

Flygsektionen BK
Die Mannschaft
Anderssons Plåt
Khuttarbacha Khanki
IP-Only Enterprise
Gylfi Pleasures
Bulgur King
MB Crew&friends

Herr Söndag Central Division 13
Söndagar 10.00-13.00, Sofiaskolans BP

Bloody Sunday
FONClBrISCHP BK
Steen United
Dynamo BearingPoint
Ac Calciopoli
Poontang Clan
LMG
ode45

Herr Söndag Central Division 14
Söndagar 19.00-22.00, Östra Reals BP

You Petr Cech Yourself Before You Wreck Yourself
FC Långskott
Djursholm Invictus
FC ZoCom
FC Aladeen
Squad Lads
Spaniards
Toj w shot

Herr Söndag Söder Division 1
Söndagar 19.00-22.00, Älvsjö plan 5

144an
Borussia Skogås
Radovan Production
FCJ
Pavlovs hundar
Öfvre Grannskapet
Vikingfabriken
Mizerias 2,0

Herr Söndag Söder Division 2
Söndagar 18.00-21.00,Bäckahagens BP

994an - Den e Najs
FC Latch
FK Gibanica
FC STADSHUSET
Big Mac & Co
Bekanta BK
Skim City
BBK united

Herr Söndag Söder Division 3
Söndagar 17.00-20.00, Kärrtorps IP

FC IES
Sjöbusarna BK
Chas Team 1337
Albion FC
Dynamo Pripps
Slaktarna
LOCO-MOTIV SKARPNÄCK
Björli

Herr Söndag Norr (Sollentuna) Division 1
Söndagar 18.00-21.00 , Edsbergs sportfält (trippelmöte)

Kantarellerna
Italien & Spanien
En liten bit av Polen
KRAMP
All the way
Nizza CF

Herr Söndag Norr (Sollentuna) Division 2
Söndagar 18.30-20.45 , Vaxmoraplanen (trippelmöte)

FC Mastodont
Frasses Idrottssällskap
FC Morgonmys
Grabbarna snus
Achtung Wild Sollentuna
Noghay FC

Herr Söndag Norr (Sollentuna) Division 3
Söndagar 16.00-18.15 , Vaxmoraplanen (trippelmöte)

FC Zanzibar
Häggvik United
Dynamo Paddys
Bak IS
Bänkvärmarna
A-LAGET

Herr Söndag Norr (Täby) Division 1
Söndagar 18.00-21.00, Näsbydals IP Plan 1

Oxid FC
IFK Graesen
Potato FC
Bergshamraligan
Trocaheroes
Viggbyholm IK FF
Bryggeriet FK
Tio-Tak United

Herr Söndag Norr (Täby) Division 2
Söndagar 18.00-21.00, Näsbydals IP Plan 2

FC Kings
Duggen FF
V-Town Shaved Llamas
FC Norrort
Atlético Åkersbronx
IFK Fiskmås
Real Makrill
Skoskav IS
Grillen BoIS

Ungdom Killar Central Division 1
Fredagar 18.00-22.00, Östermalms IP

FC Tåpaj
Alesäs FC
Lord Tord FIF
Knäckebröderna BK
182:s Sällskap
Krämpaj FK
FC Sibben

Ungdom Killar Central Division 2
Fredagar 18.00-22.00, Bellevue BP

Motståndarlaget
Golden Lions KK
FC Samlaget
Injera united
NickoKickFC
FK Gröne Riddaren
Run Car Snow Pen FC
BK Bryggan

Ungdom Killar Central Division 3
Fredagar 18.00-22.00, Sofiaskolans BP

Älta Gård FC
FC Ankan
FC Havre
BK Bollrädd
A-Laget
FC Rund
Bromstens IK Brunkerz

Ungdom Killar Söder Division 1
Fredagar 18.00-22.00, Hägerstensåsens BP 

BänkenBoIS
Scrambled Legs
Fc Fratellanza
Olympique dé Charo
FC Bayern Jensen
FK Nordic
GSI

Ungdom Killar Söder Division 2
Fredagar 18.00-22.00, Gubbängens BP (trippelmöte)

No Tengo Pesos FC
SIF Korpen
BK Bakåtpass
BK Brunk
Pungpinan BoIS
Weakfoot FC

5-fotboll Division 1
Tis+Ons 20.30-22.00, Tantolundens BP

Dragonerna
IceBears
Tjuventus FC
Mina drömmars lag
Tallin 98-Gänget
AC Frisk Fläkt
Spotify United
Mellbergs


5-fotboll Division 2
Måndagar 20.30-22.00, Sofiaskolans BP

S. Hal United
JBK
Kozelkort AMK
Northmill Warrior
Fabio Augusto
Spotify FC
Jackson Five
Skinn FC

Lunchserie 5-fotboll
Fredagar 11.00-14.00, Tanto lilla (trippelmöte)

Lunchhjärtat
DICE FUT
FC PriceRunner
Knowit
Säker Bostad FC
LEDIG PLATS

Företagsserie 5-fotboll
Onsdagar 20.30-22.00, Bellevue BP

BAU FC
MAJORITY
Netigate
UM FC
Academic positions
The Gamblers
RayTeam

Uppdaterad: 09 APR 2019 09:05 Skribent: David Eriksson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Korpen Stockholm MF - Korpen
Box 11016
10061 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
11860 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996380
E-post: This is a mailto link