Hoppa till sidans innehåll

Slutspel Innefotboll


Slutspel innefotboll

Slutspel 2017-2018

De bästa lagen i respektive serie kvalificerar sig till slutspelet som går av stapeln söndag 8 april i Liljeholmshallen. Morgonseriernas slutspel spelas separat vid fyra tillfällen med start 3 april. Nedan kan du hitta information om vilka lag som kvalificerar sig till slutspelet.

Spelschema slutspel

Ladda ner spelschemat slutspelet
Ladda ner spelschemat morgonslutspelet

Resultat 2017-2018

 

Morgon

8-delsfinaler

Match 1: 14.FC Svêdski Ronaldo – Ångande Faran, 5-0 (W.O)
Match 2: G.S.K. – NCC IF Stockholm, 7-4
Match 3: Insplanet – Netlight, 7-2
Match 4: Golvtrollarna – Krakel Spektakel, 2-4
Match 5: Radon FC – Hjärtat, 3-5
Match 6: Åkerlunds Akademi – River Plate, 6-3
Match 7: Centric – Fc Asedo, 1-2
Match 8: AC Cirkusen – Business Wellness United, 1-0 e. str

Kvartsfinaler

Match 1: 14.FC Svêdski Ronaldo – AC Cirkusen, 5-2
Match 2: G.S.K. – Fc Asedo, 0-1
Match 3: Insplanet – Åkerlunds Akademi, 5-4 e. str
Match 4: Krakel Spektakel – Hjärtat, 0-1

Semifinaler

Match 1: 14.FC Svêdski Ronaldo – Hjärtat, 1-0
Match 2: Fc Asedo – Insplanet, 2-3 e. str

Final

Match 1: 14.FC Svêdski Ronaldo – Insplanet, 1-6


Ungdom

Kvartsfinaler

Match 1: Kista SC Kfum - BK Offside, 0-3 WO
Match 2: Unite Stockholm boys 2 - Villa Djursholm, 0-3
Match 3: Tensta XI - BKBK International, 1-2
Match 4: FFA Global 3 - 181 Kulan, 1-0

Semifinaler

Match 1: BK Offside - Villa Djursholm, 3-2
Match 2: BKBK International - FFA Global 3, 2-3 e. str

Final

Match 1: BK Offside - FFA Global 3, 3-0


Mix

8-delsfinaler

Match 1: Landslaget - Deadly Waffles, 1-0
Match 2: Ulven United - Rätt så Överskattade, 0-1
Match 3: Majkens - Team Brickyard, 0-1
Match 4: Gammeldansk Boldklub - Kulturelitens FF, 0-1
Match 5: SEB - Södra United, 1-0
Match 6: Bara Bajare DK - HC Atlético, 2-1
Match 7: Hälta-hälta - Söders Bästa Häng, 1-2
Match 8: Los AddOx - SIAC, 2-0

Kvartsfinaler

Match 1: Landslaget – Rätt så Överskattade, 3-2
Match 2: Team Brickyard - Kulturelitens FF, 3-1
Match 3: Söders Bästa Häng – Los AddOx, 0-2
Match 4: SEB – Bara Bajare DK, 0-2

Semifinaler

Match 1: Landslaget – Team Brickyard, 2-1 e.str
Match 2: Los AddOx - Bara Bajare DK, 2-1 e. str

Final

Match 1: Landslaget – Los AddOx, 2-3


Dam

8-delsfinaler

Match 1: Vasastan BK 1 - Pink Ladies, 4-1
Match 2: Norsborgs FF - DIF F00, 1-2 e. str
Match 3: Stockholm Tigers - Blazing Locas, 3-0
Match 4: Vasa FC -Alla Goa, 2-0
Match 5: Karlbergs BK - DIF F16-19, 5-0
Match 6: FC Cougars - 194 BK, 1-0
Match 7: Kista Galaxy FC - DreamTeam, 2-3
Match 8: Stockholm Snipers damfotboll - Nacka Allstars, 0-1

Kvartsfinaler

Match 1: Vasastan BK – DIF F00, 0-1 e. str
Match 2: Stockholm Tigers - Vasa FC, 2-1
Match 3: DreamTeam – Nacka Allstars, 0-1
Match 4: Karlbergs BK – FC Cougars, 2-0

Semifinaler

Match 1: DIF F00 – Stockholm Tigers, 3-2 e. str
Match 2: Nacka Allstars - Karlbergs BK, 0-1

Final

Match 1: DIF F00 – Norsborgs FF, 0-2


Herr

Kval

Match 1: FC Söderort - Polish Eagles, 2-3 e. str
Match 2: FC Erdogdu - Bolivia FF, 0-1 e. str
Match 3: FBGM FC - Björnligan, 2-3
Match 4: FC Yenaris - Srbija FF, 0-4
Match 5: Academic Work - O'Higgins FC, 0-3
Match 6: Hundraprocent - Wollmars FF, 2-5
Match 7: Gamla Karlberg – Brate United, 6-0
Match 8: FC Rabarbersvaj - MTR OnTrack, 0-2
Match 9: Tapoli - F.M.S, 0-2
Match 10: Motståndarlaget BK - V Jagarna, 0-1
Match 11: Noppes Ninja Turtles – FC Esko, 2-1
Match 12: FK Tensta – Olugn FF, 3-1

16-delsfinaler

Match 1: BC Cleta – Polish Eagles, 3-0
Match 2: Manges Tunga Grabbar - FC Gringos, 0-3
Match 3: Stockholm Internationals – Bolivia FF, 1-0
Match 4: Cyperns IF – Björnligan, 1-2
Match 5: GEM United – Srbija FF, 1-6
Match 6: Tiny Bicicleta – O´Higgins FC, 1-4
Match 7: FC Överlaget – BiancoRossi, 2-1
Match 8: Vehmos Vänner – Wollmars FF, 0-3 WO
Match 9: Los Ché – Gamla Karlberg, 1-7
Match 10: Tessinparken - Il Piatto FC, 0-2
Match 11: Kantarellerna – MTR OnTrack, 4-3 e. str
Match 12: Tres Puntos – F.M.S, 0-1
Match 13: Skå Boys – V Jagarna, 0-1
Match 14: BP´s pojkar – Noppes Ninja Turtles, 0-1
Match 15: Helleborusskolan – Athl Skvde, 1-2
Match 16: FG STHLM – FK Tensta, 2-1

8-delsfinaler

Match 1: BC Cleta – FC Gringos, 0-3
Match 2: Stockholm Internationals - Björnligan, 0-1
Match 3: Srbija FF – O´Higgins FC, 1-3
Match 4: FC Överlaget – Wollmars FF, 1-2 e. str
Match 5: Gamla Karlberg – Il Piatto FC, 2-1
Match 6: Kantarellerna – F.M.S, 4-5 e. str
Match 7: V Jagarna – Noppes Ninja Turtles, 1-2
Match 8: Athl Skvde – Polonia, 3-2

Kvartsfinaler

Match 1: FC Gringos – Björnligan, 5-1
Match 2: O´Higgins FC - Wollmars FF, 2-1 e. str
Match 3: Noppes Ninja Turtles – Athl Skvde, 2-1 e. str
Match 4: Gamla Karlberg – F.M.S, 2-0

Semifinaler

Match 1: FC Gringos– O´Higgins FC, 2-1
Match 2: Noppes Ninja Turtles - Gamla Karlberg, 1-3

Final

Match 1: FC Gringos – Gamla Karlberg, 1-2

Tidigare resultat och bilder

Resultat och bilder Slutspelet 2016-2017


För mer information

This is a mailto link eller ring 08-699 63 80

Uppdaterad: 11 APR 2018 09:13
Skribent: David Eriksson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Korpen Stockholm MF - Korpen
Box 11016
10061 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
11860 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 63 80
E-post: This is a mailto link